maandag, april 27, 2026
More
    HomeZorgen om uitverkoop sociale huurwoningen

    Zorgen om uitverkoop sociale huurwoningen

    - Advertisement -

     Verschillende partijen maken zich zorgen om de verkoop van Nederlandse sociale huurwoningen. Veel van de woningen gaan naar buitenlandse investeerders. 

     Verschillende partijen maken zich zorgen om de verkoop van Nederlandse sociale huurwoningen. Veel van de woningen gaan naar buitenlandse investeerders. 

    Steeds meer sociale huurwoningen worden verkocht aan buitenlandse investeerders. Vorig jaar werd 50 procent van alle beleggingen in Nederlandse huurwoningen door buitenlandse partijen gedaan. In slechts tien transacties werden 14.300 huurwoningen verkocht. De helft daarvan kwam uit de sociale huursector. Doordat er weinig sociale huurwoningen worden bijgebouwd, ontstaat er een schaarste aan dergelijke woningen.

    Verwachting 2015

    De verwachting is dat dit jaar wederom veel Nederlandse huurwoningen aan buitenlandse investeerders worden verkocht. Volgens gegevens van Capital Value zijn er de eerste maanden van dit jaar circa 1500 woningen geleverd. Zij verwachten dat het totaal aantal in 2015 tussen de vijf- en tienduizend woningen kan komen te liggen.

    Spookrijden

    Emeritus hoogleraar Volkshuisvesting aan de TU Delft Hugo Priemus sprak in het televisieprogramma Nieuwsuur van spookrijden op de woningmarkt. Priemus wijst erop dat er een toenemend tekort is aan vooral sociale huurwoningen in de steden voor mensen met een bescheiden inkomen. “En als je dan op grote schaal sociale huurwoningen gaat verkopen aan beleggers, ja dan ben je aan het spookrijden op de woningmarkt.”

    Verhuurdersheffing

    Ook de Woonbond, die stelt dat een van de oorzaken de verhuurdersheffing is, maakt zich zorgen. Het woonakkoord uit 2013 heeft het voor woningcorporaties gemakkelijker gemaakt om huurwoningen te verkopen. Daarnaast werd datzelfde jaar de verhuurdersheffing ingevoerd, waarbij verhuurders betalen over hun bezit. Dit vormt een belangrijke reden voor woningcorporaties om bezit af te stoten. 

    - Advertisement -