maandag, april 27, 2026
More
    HomeDossiersNieuwbouw en projectontwikkeling'Woningbouwcijfers Utrecht historisch hoog'

    ‘Woningbouwcijfers Utrecht historisch hoog’

    - Advertisement -

    Ondanks dat Utrecht vooral binnenstedelijk bouwt, schrijft de Domstad de komende drie jaar geschiedenis met historisch hoge woningbouwcijfers. Dat zegt Paulus Jansen, wethouder Wonen en Ruimtelijke Ordening, in een interview met Cobouw. 

    Ondanks dat Utrecht vooral binnenstedelijk bouwt, schrijft de Domstad de komende drie jaar geschiedenis met historisch hoge woningbouwcijfers. Dat zegt Paulus Jansen, wethouder Wonen en Ruimtelijke Ordening, in een interview met Cobouw. Volgens Jansen gaat het zo voortvarend, dat bouwen op nieuwe uitleglocaties als Rijnenburg de komende tien jaar niet nodig is. 

    “Hij is de meest ongeduldige bestuurder van Nederland”, typeert wethouder Lot van Hooijdonk zijn collega. Dat moet ook wel, want tot 2030 zijn in de Domstad zeker 30.000 nieuwe woningen nodig. En toch kiest Jansen niet de makkelijkste weg. Tweederde van de geboekte nieuwbouw vindt namelijk plaats in binnenstedelijk gebied.

    Speelt met vuur

    “Hij speelt met vuur”, waarschuwen ontwikkelaars met grondposities in Rijnenburg (ongeveer 600 hectare groot), de driehoek tussen Nieuwegein, De Meern en IJsselstein, al langer in kranten. “Zo ga je die 30.000 woningen nooit redden.”

    Jansen haalt zijn schouders op. “Ze hebben er belang bij dat te roepen. Bovendien wordt de soep door beleggersvriendjes ook nooit zo heet gegeten, is mijn ervaring. De woningbouw loopt  fantastisch, terwijl de bestaande buurten in de stad ook opleven door de inbreidingsprojecten. De komende drie jaar boeken we de hoogste historische productie ooit. Dit jaar komen we uit op ongeveer 5000 nieuwe woningen, volgend jaar op 3500 en in 2019 weer op 5000. Ook in het middenhuur huursegment is productie met de factor 4 gestegen sinds een paar jaar geleden. Een half jaar geleden zag het er al goed uit. De nieuwste cijfers worden alleen maar mooier.”

    Prijzen

    Net zoals Amsterdam wil Jansen met de stad Utrecht de prijzen en voorwaarden met betrekking tot middeldure huur aan banden leggen. “Maximaal 950 euro huur. Daarnaast willen we de looptijd van projecten verlengen. Daarmee willen we voorkomen dat ontwikkelaars onder dit soort afspraken kunnen uitkomen. Waarom we dit doen? We zien de prijzen nu omhoog knallen. Bonafide beleggers zijn ook gebaat bij minder krankzinnige grondprijzen.”

    Rijnenburg

    Gekeken naar de plannen van Jansen, zit er voorlopig geen Leidsche Rijn 2 in, zoals sommigen Rijnenburg noemen. Jansen: “Ik zeg niet fundamentalistisch dat er in Rijnenburg nooit gebouwd mag worden, al is dat een prachtig stukje van het Groene Hart. Ik zie het als pauzelandschap. De komende twintig jaar zullen we, ook met partijen met grondposities, moeten nadenken over de invulling ervan. Een andere optie die onderzocht wordt is een park voor het opwekken van duurzame energie met windturbines en zonnecellen.”

    Staat Jansen dan toch een beetje open voor grootschalige woningbouw in Rijnenburg? “Schaarse grond in de buurt van de Domtoren is altijd in beeld voor rode ontwikkeling. Maar vergeleken met Leidsche Rijn leent Rijnenburg zich gewoon ook een stuk minder voor woningbouw. Door Leidsche Rijn liep al een spoorlijn, station erbij en je bent in de binnenstad. Rijnenburg is een autolocatie. En autoinfarcten liggen hier al voortdurend op de loer. Een tramlijn aanleggen? Dat kost je zo maar 500 miljoen euro.”

    Tempo volhouden

    Utrecht gaat dus binnenstedelijk. Rondom de Jaarbeurs komen 3000 woningen, in de Merwedekanaalzone een stuk of 10.000. Onmogelijk volgens sommige ontwikkelaars. Niet volgens Jansen. “Ik zie niet in waarom we het tempo van jaarlijks 3000 woningen de komende tien jaar niet vol kunnen houden. Heel Nederland wil in Utrecht bouwen. En de rest van Europa ook. En als we na 2030 van 410.000 inwoners moeten doorgroeien naar een half miljoen kunnen we altijd nog op zoek naar nieuwe locaties.”

    Bron: Cobouw

    - Advertisement -