De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal van 2015 voor de vierde keer achtereen gegroeid. Dat is voor een aanzienlijk deel te danken aan investeringen in de woningbouw en consumentenbestedingen. De groei kwam uit op 0,4 procent ten opzichte van een kwartaal eerder. In vergelijking met het eerste kwartaal van 2014 is de omvang van de Nederlandse economie 2,4 procent groter.
Woningmarkt stuwt bouwproductie
De groei wordt steeds breder gedragen: investeringen, consumptie en het saldo van export en import leveren een positieve bijdrage. De bouwproductie groeide vooral door het aantrekken van de woningmarkt, een herstel dat bouwbedrijf Heijmans bevestigde in een tussentijds handelsbericht over het eerste kwartaal. Bouwbedrijf BAM profiteert nauwelijks van het herstel van de woningmarkt. Dat bleek maandag uit de toelichting op de kwartaalcijfers door ceo Rob van Wingerden. “Er is vooral vraag naar kleinere nieuwbouwhuizen, waardoor de marges bescheiden zijn. Dit komt doordat de grondprijzen nog altijd hoog zijn”, meldt Van Wingerden aan het fd.
Heijmans profiteert, BAM niet
De opmerking van Van Wingerden is opvallend. Het herstel van de huizenmarkt word als enige lichtpuntje gezien in een markt die nog altijd gebukt gaat onder de crisis. Ongeveer driekwart van de grond in Nederland is in handen van gemeenten. BAM verkocht in het eerste kwartaal 496 woningen ten opzichte van 444 in het eerste kwartaal 2014. Voor heel 2015 komt het aantal verkochte woningen naar verwachting uit op zo’n tweeduizend. BAM verkocht vorig jaar 1877 woningen. Dit was een stijging van 38% ten opzichte van 2013. Heijmans daarentegen verkocht in de eerste vier maanden van dit jaar 387 huizen, waarvan 348 aan particulieren. Een jaar eerder stokte de teller op 234 stuks, waarvan er 129 in particuliere handen kwamen. De opleving van de huizenmarkt zorgde dus voor een ‘beperkte’ omzetgroei bij Heijmans.
Utiliteitsbouw en Infra blijven achter
BAM wijt het slechte resultaat enerzijds aan het uitblijven van winstgevende projecten van de investeringssectoren Vastgoed en Publiek-private samenwerking. Anderzijds namen de verliezen in de operationele sectoren Bouw & Techniek en Infra toe. Die sectoren zijn verantwoordelijk voor de bulk van de omzet. Ook bij de utiliteitsbouw en infrastructurele projecten van Heijmans zit de klad er nog altijd in. Bij utiliteitsbouw wordt de omzet in een lastige markt in toenemende mate bepaald door grote, integrale projecten. Volgens Heijmans blijft de actuele productie bij de infratak onder druk staan, resulterend in een lagere omzet dan een jaar eerder.
Overige economische cijfers CBS
De handel en verhuur van onroerend goed nam met 5,1 procent toe binnen een jaar. Een lichte krimp van 0,4 procent was er voor de financiële sector. De overheid en de zorg investeerden slechts 0,3 procent meer. Verder is in 2014 het beschikbaar inkomen van huishoudens toegenomen. Ook verbeterde het consumentenvertrouwen. In maart waren consumenten voor het eerst sinds de zomer van 2007 per saldo weer positief.
Europese groei
De economische groei in de eurozone is in het eerste kwartaal opnieuw licht versneld, maakte de Europese CBS-evenknie Eurostat ook op 13 mei bekend. Gemiddeld boekten de eurolanden vorig kwartaal een groei van 0,4 procent ten opzichte van de laatste drie maanden van 2014. Dat was 0,1 procentpunt meer dan in het voorgaande kwartaal.







