Er klinken steeds meer tegengeluiden tegen de jubelstemming over de aantrekkende woningmarkt. Na het kritische coverartikel van Ewald Engelen in Vastgoed magazine, verschenen deze week twee waarschuwingen voor een aanstaande woningmarkt-crash.
Er klinken steeds meer tegengeluiden tegen de jubelstemming over de aantrekkende woningmarkt. Na het kritische coverartikel van Ewald Engelen in Vastgoed magazine, verschenen deze week twee waarschuwingen voor een aanstaande woningmarkt-crash.
Huizen zijn in de afgelopen 4 eeuwen nog nooit zo duur geweest als nu. Anno 2015 zijn woningen nog steeds 100 procent duurder dan het historische gemiddelde. Dat is zeer uitzonderlijk. De geschiedenis leert dat na dergelijke uitzondering altijd een correctie, ofwel herstel naar het gemiddelde volgt, aldus WoningmarktNL. De website publiceerde een verontrustende infographic gemaakt door Bubbelonia over 400 jaar huizenprijzen. Blazen we onbewust een huizenbubble lucht in, die onherroepelijk zal barsten?
Terechte vraag
Jasper DuPont reageerde deze week geërgerd op de Staat van de Woningmarkt, het nieuwe rapport van Minister Blok over de woningmarkt, en zijn begeleidende brief aan de Tweede kamer. In deze brief spreekt Blok over de lagere overdrachtsbelasting en financierbaarheid van restschulden die hebben bijgedragen aan breed herstel. Dit herstel van de woningmarkt wordt in de brief als volgt geduid: het vertrouwen is terug, het aantal woningverkopen stijgt en de prijzen gaan gestaag omhoog. Ook de bouwsector profiteert van dit herstel en ziet de omzet stijgen. Het rapport is dan ook over het geheel genomen positief, zonder dat er specifiek ingegaan op de terechte vraag of de gemeten stijging van het aantal transacties en de huizenprijzen niet weer tot een zeepbel.
Oorzaken vorige huizenbubble weggenomen?
Een gemiste kans, vindt DuPont, zeker wanneer men het eindrapport Kosten Koper, Een reconstructie van 20 jaar stijgende huizenprijzen ernaast legt, geschreven door een Tweede Kamer-commissie onder leiding van Kees Verhoeven in 2013, naar aanleiding van een parlementair onderzoek naar de kosten en prijzen van woningen. De conclusie in dat rapport luidt dat huizenprijzen in Nederland twintig jaar lang werden opgedreven door scheve vraag-aanbod verhoudingen, te grote financieringsruimte, en vage financieringsvormen die door de consument niet goed werden begrepen maar wel werden afgenomen, met maximale hypothecaire leningen tot gevolg. De vraag rijst of de politiek wel genoeg heeft gedaan aan deze – door de commissie aangewezen – oorzaken, of dat men in Den Haag toch grotendeels op dezelfde voet verder gaat.
Onverantwoorde benadering
DuPont verwijt de minister een oppervlakkige benadering, door niet in te gaan op vragen als: zijn de huidige prijsstijgingen wel gezond? Of op zijn minst of de 10 procent prijsstijging afgelopen jaar in Amsterdam nog realistisch is? Waar deze staat van de woningmarkt in het leven was geroepen om te monitoren op onverantwoorde prijsstijgingen, wordt nu alweer zonder enige nuance of weging het duurder worden van huizen gepresenteerd als positief. Terwijl het rapport nota bene melding maakt van het met zon tien procent uit elkaar groeien van leencapaciteit en huizenprijzen.
Begin 2016 volgt in Vastgoed magazine een uitgebreid onderzoeksartikel of wij ons inderdaad schrap moeten zetten voor het knappen van een vernieuwde huizenzeepbel. Als we dan al niet te laat zijn. Want bellen gemaakt van oud sop, knappen nu eenmaal sneller.







